Es sākšu ar to, ka pats Uģis Kuģis mani nedaudz kaitina. Viss tas viņa ekspresionisms un kategorisms sociālajā vidē, kuram cauri nolasās – vīrietis ir karalis, un sieviete ir sava vīrieša kalpone. Un es ļoti ilgi nevarēju saņemties šai grāmatai. Tomēr es pašā sākumā gribu jūs arī iedrošināt – ir patiešām vērts to izlasīt.

Es neuzskatu, ka pasaule ir sadalīta ļaunajā un labajā, tomēr bieži autors raksta, kā mūsdienās VISI tikai skatās mobilajos telefonos un nepievēršas viens otram, kā VISA rietumu pasaules iekārta tiek virzīta uz pliku seksualitāti, kamēr “pareizi” ir tā kā vēdas māca – dzimumaktu veikt tikai bērnu radīšanai. Nu, nav jau arī tā, ka mēs neskatāmies viens otram acīs, nav tā, ka VISAS sievietes skrien uz darbu (nevis kalpo vīram un gaida viņu mājās ar ziediem klātu vakariņu galdu, sorry, es izronizēju, ja kas) vai ka visi guļ pa labi un pa kreisi, ar ko pagadās. Gribētos atgādināt, ka mēs neesam senās austrumu ciltis, un viss nav tikai melns vai balts.

Tomēr, ja mēs mākam savu prātu ieslēgt režīmā – lasīt šo kā vienu no pasaules uztverēm, tad ir krienti vieglāk. Tad ir iespējams izslēgt no apziņas visu, kas traucē, un atstāt sev lietas, kas rezonē tev kļūt par garīgāku vai vienkārši labāku cilvēku.

Grāmatā ir secīgas nodaļas – cilvēka radīšana, sieviete, vīrietis, iepazīšanās, laulība, bērni un citas, un plūstoši, izmantojot citātus, izgaismoti dažādi piemēri. Valoda ir viegla un uztverama, reizēm svarīgākais ir izcelts apakšpunktos kā populārajos Delfi rakstos, piemēram, “44 sievietes enerģijas avoti” vai “10 pazīmes, kas liecina, ka vīrietis degradē sievieti”. Piemēram, starp 25 sievietes pienākumiem ģimenē man visvairāk patika 10. punkts: Lietot uzturā saldumus. “Tas sievietei ir kā smalkais sekss, kas izpaužas caur cukuru. Ajūrvēdā teikts, ka piena saldumi ir Mēness enerģija, kas nomierina sievieti.” Viss skaidrs. Šo kopā ar ieteikumu vīrietim dāvināt sievietei ziedus un saldumus, es izlasīju skaļi priekšā savam vīram. 🙂

Zinu – zinātnieki ir noskaidrojuši, ka sankritam vistuvākās ir tieši baltu valodas, tai skaitā, latviešu valoda. Tomēr man vairāk gribas ticēt, ka mēs esam tāda pagāniska tauta ar visām savām Māras zīmēm, Laimām, Jumjiem un Zalkšiem. Un diez vai Lielvārdes jostā ir ierakstīts, ka sievietes galvenais uzdevums ir veidot ģimeni, izpildīt visus mājas darbus, audzināt bērnus, uzslavēt vīrieti, būt sajūsmā par vīrieti, pakļauties vīrietim un būt skaistai un iekārojamai savam vīrietim.

“Tava dzīve nemainās, ja mainās tavs priekšnieks, draugi vai darbavieta. Tava dzīve mainās tad, kad mainies tu. Ja ola tiek sašķelta no ārpuses, dzīve beidzas, bet, ja to sašķeļ iekšējs spēks, dzīve sākas. Varenās lietas sākas no mūsu iekšienes.”

Un tam gan es piekrītu, ka ir vērts šo darbu izlasīt, lai piepildītu sevi ar cieņu, labestību un pateicību. Ir vērts izlasīt, lai mazliet dziļāk izprastu sievietes un vīrieša sūtību un būtību un, iespējams, ne vienu padomu vien jūs gribēsiet pamēģināt, lai veidotu saskanīgākas attiecības.

Man arī patika ieteikumi bērnu audzināšanā – ko sieviete iemāca meitām un ko dēliem, un ko, savukārt, vīrietim jāiemāca katram no bērniem. Tāpat bija interesanti lasīt ieteicamo jautājumu sarakstu, ko pārim vajadzētu izrunāt pirms laulāšanās.

Es nezinu. Neizklausās šī recenzija pārāk negatīva, ne? Jo es tiešām domāju – ir vērts izlasīt. Tikai neņemiet dziļi pie sirds. Jo nav taču tā, ka viss ir tikai melns vai balts. Pat nosaukums PĀRIS uz melnbaltās grāmatas vāka ir sarkans. 🙂