Grāmata, kas atgrieza mani no pauzes lasīšanā.
Stāsts, kas satricināja manu domāšanu.
Iespējams tāpēc, ka šis stāsts ir nedaudz par mani.

Vai jūs atceraties realitātes šovus televīzijā? Arī es esmu mēģinājusi ietikt kādā no tiem – ar mērķi kļūt slavenai, droši vien. Vai varbūt vienkārši garlaicīgās tīņu dzīves izkrāsošanai ar drosmi un izaicinājumu. Tāpat skolas gados ar šoviem ir pārņemta šīs grāmatas varone Melānija, un arī viņai “nepaveicas”. Pēc vairākiem gadiem, tās pašas vienmuļās ikdienības dēļ sieviete nu jau ar vīru un diviem bērniem ir izveidojusi YouTube kanālu, kurš kļuvis ārkārtīgi populārs un ārkārtīgi ienesīgs, jo Melānija ik dienas pavada filmējot un izrādot savus bērnus. Viņiem ir miljoniem sekotāju, miljoniem tīkšķu, miljoniem fanu, kas sūta mīļas bučiņas, jo viņu dzīve ir visas pasaules bērnu izsapņota idille. Vai arī nē…

Kādu dienu Melānijas sešgadīgā meita Kimija Diore uz pāris minūtēm iziet spēlēt paslēpes pagalmā un pazūd bez vēsts. Lietai pieķeras talantīgā policiste Klāra, kura, šķiet, pirmo reizi saskaras ar šo absurdo pasauli – storijiem, postiem, video rullīšiem, reklāmām, sekotājiem, tīkšķiem, sirsniņām un bučiņām -, un atklāj, ka tā ir ikdiena lielākai daļai pasaules.

“Kad cilvēki grib jūs redzēt, zināt, kur atrodaties, ko darāt, kad viņiem nepieciešami jūsu padomi, jūsu joki, kad tūkstošiem cilvēku ir atkarīgi no jums, no jūsu dzīves, no jūsu garastāvokļa un kad viņi ir gatavi par to maksāt, jums nav tiesību pazust.”

Grāmatas stāsts ir mērāms divās daļās. Pirmajā ir iztirzāta slavenās meitenītes nolaupīšana un atrašanās. Neko pārmetot, neko nosodot liegi un vienkārši autore norāda uz bērnu pārmērīgu izmantošanu savas dzīves popularizēšanas nolūkos. Atzīstos, šis mani biedē – kur ir tā trauslā robeža starp “hei, draugi, mums šodien iet jautri, iesaku jums arī te atbraukt ar bērniem” un pārmērīgu viņu izmantošanu. Cik sen jau ir dzimusi paaudze, kura ir redzama internetā no pirmajām dzīves dienām! Un kas notiks ar šiem bērniem nākotnē. Un par to ir grāmatas otrā daļa, kas norisinās 2031.gadā, kad abi Melānijas bērni ir sasnieguši pilngadību. Bagāti – jā! Populāri – jā! Bet ar kādu psihi!

Francijā 2020.gada 19.oktobrī ir pieņemts likums, kura mērķis ir noteikt regulējumu attiecībā uz sešpadsmit gadu vecumu nesasniegušu bērnu tēla komerciālu izmantošanu tiešsaistes platformās, tomēr tas šobrīd ir viegli apejams. Tāpēc visu bērnu smuko bildīšu publicēšana internetā vēl joprojām notiek, un jebkādas sekas nākotnē šobrīd jāanalizē vien vecākiem pašiem.

Delfīnes de Vigānas grāmatas pēdējā laikā ir kļuvušas par manu favorītu. Dziļas tēmas. Raits stāstījums. Sagrābj tevi savā varā un tad atstāj – pilnu domām un pārdomām.
Iesaku izlasīt katram bērnu vecākam! Un pārējiem arī būs aizraujoši.