“Pieaugušie mēdz teikt, ka laiks dziedē, un tas nozīmē, ka, laikam ritot, notikušais kļūst par atmiņām, un tad to atceras arvien sliktāk. Kad cilvēks atceras pavisam slikti, tad viņš ir izdziedēts.”

Iespējams, tas ir saistīts ar pavasara nogurumu, bet man šobrīd gribas lasīt tikai kaut ko tādu, kas viegli rit. Un manā gadījumā diezgan bieži palīdz stāsti, kas izstāstīti caur bērnu prizmām – viņu skatījumi uz lietām un notikumiem parasti ir pārsteidzoši vienkārši un tieši, pretēji pierastajām pieaugušo samudžinātajām domām. Tāpēc šī vecāku žūrijas 2021 grāmata bibliotēkas rindā nāca kā medus maize, lai arī pats stāsts ir diezgan tumšs, skumjš un bēdīgs.

Kādai sievietei, strādājot dārzā, no debesīm uz galvas nogāžas ledus gabals. Tā mēdz notikt. Reizēm kaut kur lidmašīnā veidojas kāda sūce, ūdens, kas izsūcas veido ledus gabalu un, lidmašīnai pazeminot augstumu, tas atdalās no lidaparāta un krīt zemē. Man ir kauns pārbaudīt, vai tā patiešām kādreiz ir noticis. Tāpēc es tikai atviegloti nopūšos, cik labi, ka mēs nedzīvojam Jaunmārupē. Un lasu tālāk.

Kādam vīrietim iesper zibens. Piecas reizes. Cilvēki nomirst, kad tāds elektrības lādiņš skar to ķermeņus. Tomēr šim vīrietim ir izdevies nenomirt piecus zibeņus. Tomēr vai tā ir laime? Vispirms tevi apsaukā, tad novēršas, izvairās. Jo viss, kas nav saprotams, sabiedrībā ir peļams.

Kāda sieviete vinnē galveno laimestu loterijā. Divreiz. Kāpēc viņa turpināja spēlēt pēc pirmās reizes, vai ne? – Tāpēc, ka “vai tad tā mēdz notikt, ka tu vinnē divreiz?”

“Tētis ir saplīsis. Tas notiek tieši tik viegli. Tēta smadzenēs ir iekļuvis mammas attēls, un tagad no turienes atskan tikai kāpēc kāpēc kāpēc. Tētim galvā ir caurums un sāls gabals krūtīs, un tagad viņš sabirst. Es nezināju, ka tā var notikt arī ar dzīvu cilvēku.”

Brīnišķīga grāmata, kas uzsver, ka ne viss ir tā, kā izskatās. Ka liela veiksme ne vienmēr īsteni ir veiksme. Un ka atšķirīgais ir tepat, mums visapkārt. Ka mēs baidāmies par to runāt, pieminēt, lai nepiesauktu, un mēs automātiski novēršamies no tiem, kuri ir atšķirīgi. Bet varbūt vienkārši izredzēti.