“Pamostoties es vispirms sajūtu milzīgu tukšumu. Tādu kā nulles punktu. Tad es pēkšņi atceros. Mana dzīve. Parasti, kad cilvēks pamostas pēc murgaina sapņa paiet vairākas sekundes, līdz izdodas atbrīvoties no baiļu sajūtas un nomierināties. Ar mani tagad notiek pilnībā otrādi. Es pamostos, varbūt nomierinos pēc sapņa un tad pēkšņi atceros. Mana dzīve.”

Petra ir veiksmīga viegla humora grāmatu autore, divu bērnu mamma un sieva mīlošam vīram, līdz viņa ierauga svečturi lauku mājā pie gultas pēc tam, kad tur kādu laiku pavadījis viņas vīrs. Viens pats. Viņi aiziet pie terapeita, bet Anderšs tikai nosaka, ka viņam vairs nav spēka ar sievu strīdēties. Petra darīs jebko, lai tikai viss atkal būtu kā agrāk. Paies kāds brīdis, un viņš sapratīs. Paies trīs mēneši, un viņš atgriezīsies. Paies gads, un viņi atkal būs mīloša ģimene. Bet Anderšs ierosina bērniem pateikt, ka viņš mīl kādu citu. Petra smaida. Un iekšēji mirst. “Man ir pastāvīga panikas sajūta, it kā es kristu ārā pa logu, bet tad pēdējā sekundē ieķeros aizkaros.”

Paiet laiks. Tomēr, lai pieceltos pēc šādas krīzes, viņa nolemj trīs nedēļas pavadīt Zviedrijas kalnos par namiņa saimnieci. Tas nozīmē daži tūristi, aukstums un absolūta vientulība. Tā ir neaptverama dabas, nostāstu, baiļu varenība, ar ko Petrai jāsadzīvo šajā laikā, vienlaicīgi kārtīgi strādājot pie savas jaunās grāmatas. Pie grāmatas par to, kā tas ir, kad tevi pamet vīrietis, kuru tu mīli.

Lai arī uz vāka tiek minēts, ka šī ir “Zviedru Bridžita Džounsa”, šī tomēr ir ļoti smaga grāmata. Sievietes sāpes ir sataustāmas gaisā, lasot tās nodaļas, kurās viņa pārdzīvo visus likumsakarīgos zaudējuma posmus. No otras puses, izdzīvošanas līnija kalnos – vientulībā tikai ar savām domām ir tā, par kuru daudzi saka, ka šeit ir iespējams smelties spēku.

Mans vērtējums – ja gribat sajust, ka vēl kādam sāp un sāp tik ļoti, ļoti dziļi, lūdzu – šī ir jūsu iespēja no malas paskatīties citu dzīvē. Tomēr nekā ārkārtīgi vērtīga šajā romānā neatradīsiet. Jautājums, vai šis tiešām ir izdomāts, vai rakstnieces izjusts, paliek atklāts. Jo dziļi.