Tas, ka pieaugušie lasa grāmatas, ir kaut kas saprotams, vai ne? Turpretī, kad līdzcilvēki uzzina, cik daudz lasa mans deviņgadīgais dēls, visi kā viens saka – laimīgie vecāki! Protams, arī lielai lasīšanas kārei ir savi mīnusi, un mums tie parādās acu ārsta apmeklējuma reizēs, bet šoreiz ne par to – šoreiz par to, ka jau ceturto gadu arī mani bērni piedalās LNB lasīšanas veicināšanas programmā Bērnu, Jauniešu un Vecāku žūrija. Un tā kā mājās atnesam šīs grāmatas, arī es esmu tās izlasījusi.

IMG_2020-08-14

5+
Es šobrīd nezinu, kā pēc kārtas trijnieku sarindos mana sešgadniece, kura lasīja 5+ grāmatas, bet es no šī gada kolekcijas gribu izcelt divas grāmatas.

No vecāku skatu punkta pirmajā vietā es viennozīmīgi liktu “Krāsu mošķis”, ko, pateicoties Latvijas Medijiem zinājām jau nedaudz iepriekš – šī ir tiešām ļoti, ļoti forša, izglītojoša un vienkārša bērnu grāmata, kas iemāca bērniem atpazīt piecas galvenās emocijas – bailes, dusmas, prieku, skumjas un mieru. Esam šķirstījuši šo grāmatu neskaitāmas reizes dažādās dzīves situācijās, bijusi noderīga gan sarunā ar lielo puiku, gan arī ar trīsgadnieku. Un es patiešām ieteiktu šo grāmatu iegādāties katrā ģimenē, kur aug bērni.

Otro vietu 5+ grupā es piešķiršu “Svizis”. Ārkārtīgi patika ideja – Sivēns un gotiņa Adelaida dodas slidot, un viņu idilli pārtrauc kāds šķietams briesmonis, kurš sazinās ar zīmēm no ledus otras puses. Tik burvīgs ir pārsteigums tiem, kas jau prot lasīt, ka jocīgie burtu virknējumi, ko raksta zivis zem ledus, ir vārdi no otras puses. Pat es biju pārsteigta! Tiešām!

Trešā vieta, ta-da-da-dā, tiek piešķirta grāmatai “Dzejnieks un smarža”. Šī grāmata dzejnieka acīm aicina pievērst uzmanību, kā smaržo ne tikai puķes un mašīnu izplūdgāzes, bet arī tādas lietas kā vējš un, piemēram, izgāšanās. Izlasot šo grāmatu, mēs turpinājām spēlēt spēlītes iedomāties dažādas jocīgas lietas un rast asociācijas ar smaržām. Un tas ir tik interesanti ikdienā uzzināt, ka vienam rudens smaržo pēc dubļiem, bet citam pēc kafijas, vai ne?

9+
Tikmēr deviņgadniekam vairs nav grāmatas ar dažām krāsainām bilžu lapaspusēm un pāris vārdiem, bet jau gandrīz katra grāmata ir ar kārtīgu ievadu, iztirzājumu un nobeigumu.

Starp šīm man visinteresantākā šķita “Vilka midzenis”, kas varētu kalpot kā tāds kārtīgs detektīvromāns mazajiem. Kādā dienā mežā ir noticis zvērīgs noziegums – ir nogalināts lāga zēns zaķis. Āpša kungs ar savu palīgu cenšas atrisināt noziegumu, vispirms nopratinot pašu loģiskāko vainīgo – vilku, tomēr ar laiku uzrodas jaunas ziņas, kas kalpo vilkam par alibi. Kurš būs vainīgs? – Bērniem patiešām būs interesanti uzzināt. Par man bija.

Otro vietu pieaugušo skatījumā piešķiru Zanderes “Bērns, kas neiekrita”. Šī gan nav jauna grāmata, jo bijām jau iepriekš ņēmuši bibliotēkā un būtībā mūsu ģimenē šos dzejolīšus gandrīz zinām no galvas. Grāmata ir veltīta dažādām traumām un nelaimes gadījumiem un skaisti ar humoru dzejoļos atspoguļotas dažādas vieglprātības sekas. Pēc katra dzejoļa izlasīšanas es sākumā ar bērniem pārrunāju, ko māca katrs dzejolis. Ka mašīnā jāpiesprādzējas. Ka CocaCola ir krāsaina inde. Ka nedrīkst lēkt uz galvas ūdenī. Skaisti. Un visskaistākais dzejolis atrodams pašās beigās. Vecākiem.

“Šišnirks un pazemes bubuļi” lai iet trešajā vietā. Man kā pieaugušajam bija viegli izskriet cauri piedzīvojumiem Ķiparzemē, kur valda labestība, bet neiztiek arī bez jautriem piedzīvojumiem. Turpretī mans puika, šo grāmatu lasot, reizumis smējās skaļā balsī, tā kā par to ir parūpējies kaut vai telegrāfists Čieps, kuram ir problēmas ar pareizrakstību.

 

VISAS LASĀMĀS GRĀMATAS ŠAJĀS VECUMA GRUPĀS:

5+
Gurķis Elmārs, kas dikti kreņķējās. Sabīne Košeļeva.
Zvēri, kurus neviens nav redzējis, tikai mēs. Ulfs Starks, Linda Bundestama.
Svizis. Marjus Marcinkevičs, Lina Dūdaite.
Rasas vasara. Juris Zvirgzdiņš, Lina Dūdaite.
Krāsu mošķis. Anna Ļenasa.
Dzejnieks un smarža. Lote Vilma Vītiņa.

9+
Bērns, kas neiekrita. Inese Zandere. Rīga : Liels un mazs, 2019.
Poķu grāmata. Edgars Valters. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
Šušnirks un pazemes bubuļi. Arno Jundze. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
Papus Tru. Dzintars Tilaks. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
Vilka midzenis. Anna Starobiņeca. Rīga : Zvaigzne ABC, 2019.
Meža meitene Maija. Viesturs Ķerus. Rīga : Liels un mazs, 2019.