IMG_2019-04-08

“Ticu, ka mūsu visdziļākā nepieciešamība ir vajadzība justies mīlētiem. Ja esam precējušies, tad dzīvesbiedrs ir cilvēks, kas mums būtu jāmīl visvairāk. Ja jūtam, ka dzīvesbiedrs mūs mīl, pasaule ir spoža un dzīve ir brīnišķīga. Toties, ja jūtamies noraidīti vai neievēroti, pasaule satumst. (…) Izlasījuši “Piecas mīlestības valodas”, viņi uzzina, kāpēc zaudējuši cerēšanās perioda romantiku un kā attiecībās no jauna iekurt mīlestības jūtu ugunskurus. Reiz sākuši runāt viens otra mīlestības valodā, viņi ir izbrīnīti, cik ātri viņu emocijas vēršas pozitīvās jūtās.”

Dažus gadus atpakaļ es izlasīju Gerija Čepmena pirmo grāmatu “Piecas mīlestības valodas”. Jau tad iepazinos ar psiholoģijas centra vadītāja, lektora un ģimenes konsultanta ideju par to, ka dažādi cilvēki mīlestību uztver (saņem un sniedz) atšķirīgi. Viņa pieredze laulību konsultācijās ļāvusi mīlestības paušanas veidus sastrukturizēt piecās grupas, no kurām kāda mums ir izteiktāka par citu. Un tās ir

  • apliecinājuma vārdi,
  • praktiskā palīdzība,
  • dāvanas,
  • saturīgi kopā pavadīts laiks,
  • pieskārieni.

Būtībā šī grāmata informācijas ziņā daudz neatšķiras no pirmās grāmatas un, iespējams, ir izdota tieši tāpēc, ka parasti šādas “problēmas meklē” un līdz ar to šāda tipa psiholoģiskas grāmatas lasa tikai sievietes. Iespējams, ka uz vāka uzliekot “grāmata vīriešiem”, ir lielākas iespējas piesaistīt vīriešu uzmanību, jo, lai arī mīlestības krātuvītes tukšojas abiem dzimumiem, tieši sievietēm tas ir emocionāli būtiskāk, lai vīrs iemācītos runāt viņas mīlestības valodā. Tomēr šo izdevumu var lasīt vienlīdz kā vīrieši, tā sievietes, ja spēj prātā nomainīt vārdus “iztīri viņas vietā virtuvi” uz “sakārto viņa darba instrumentus”.

Tas, protams, nav viegli. Kad ikdienas pienākumos laulātie pēkšņi attopas ar iztukšotu mīlestības krātuvīti. Tad sākt runāt, gribēt saprast, saņemties strādāt ir jau daudz grūtāk nekā šo uzzināt attiecību sākumposmā, kamēr vēl taureņi riņķī lido un šķiet, ka tas vienmēr tā turpināsies. Tāpēc es ieteiktu šo grāmatu izlasīt tieši puišiem un vīriešiem, kas vēl ir savas dzīves partneres meklējumos vai ir attiecību sākumposmā. Lai arī šobrīd visi padomi šķistu nevajadzīgi, tomēr varu apgalvot, ka, rodot kaut nelielu priekštatu par to, ka ne visi cilvēki dzird, saprot un uztver tieši tāpat kā tu, jau būtu liels solis, lai atpazītu mīlestības trūkumu attiecībās, ja tādas vēsmas parādītos.

Grāmata vienkāršos vārdos izskaidro, kā “iemācīties runāt” katrā no šīm mīlestības valodām. Tāpat tiek piedāvāts gan tests, kuru izpildīt, lai noskaidrotu, kura ir jūsu dominējošā mīlestības valoda, gan dažādi simptomi, jautājumi, izturēšanās veidi, kas netieši norāda uz to, kas jums un jūsu partnerei (partnerim) attiecībās ir vissvarīgākais.

Papildus šajā izdevumā ietvertas divas jaunas nodaļas – viena par dusmu pārvaldīšanu, otra, kas izskaidro arī piecas atvainošanās valodas.

Autoram ir vairāki izdevumi pārstāstot, kā mīlestības valodas strādā ne tikai laulībā starp mīļotajiem, bet arī, kā mācīties paust mīlestību bērniem, pusaudžiem, kā tās “strādā” vientuļiem cilvēkiem, attiecībās ar radiniekiem un draugiem. Latviski bez šīs un jau pieminētās oriģinālversijas “Piecas mīlestības valodas”, cik man zināms, izdotas vēl arī “5 mīlestības valodas bērniem” un “5 mīlestības valodas pusaudžiem”.

Vairāk informācijas un testu tiešsaistē (angļu valodā) var atrast arī oficiālā mājas lapā www.5lovelanguages.com

“Mīlestības paušana cilvēka galvenajā mīlestības valodā uzlabo visas attiecības.”